Je výzva pre cirkev a svet tŕňom v oku liberálov?

Bratislava 18. mája 2020 (HSP/Foto:TASR-František Iván)

 

Pred časom (7. mája 2020) bol  zverejnený Appeal for the Church and the world – to Catholics and all people of good will (Výzva cirkvi a celému svetu – katolíkom a všetkým ľuďom dobrej vôle) (viac TU). Výzva, ktorú inicioval arcibiskup Viganó, vzbudila búrlivé reakcie v kresťanskom svete

Ilustračné foto

„Výzva“ vzišla z iniciatívy bývalého apoštolského nuncia vo Washingtone, arcibiskupa Carla Maria Viganò a podpísali ju aj kardináli Joseph Zen a Janis Pujats, arcibiskupi a biskupi – Luigi Negri, Joseph Strickland, Tomasz Peta, Athanasius Schneider, Jan Paweł Lenga, Rene Henry Gracida, Andreas Laun. Obsah výzvy je nesmierne dôležitý, lebo signatári vyjadrujú znepokojenie nad budúcnosťou sveta, o ktorej sa domnievajú, že mu hrozí, že sa dostane do „technologickej tyranie“. Podľa signatárov epidémia Covid-19 môže byť použitá na radikálne posilnenie kontroly vlád nad spoločnosťami, pokiaľ bude naše právo na súkromie obmedzené alebo úplne pochované, ako aj niekoľko základných slobôd spolu so slobodou náboženského kultu.

Podľa „Výzvy – Apelu“ je situácia ešte vážnejšia, pretože v procese „reakcie“ na koronavírusy rozhodujú úplne netransparentné a nezvoliteľné medzinárodné organizácie a tie, ktorých agendou je kontrola populácie a vyľudňovanie. Svoju slobodu zverujeme tým istým subjektom, ktoré každý deň propagujú potraty, eutanáziu a antikoncepciu a chcú znížiť počet obyvateľov „pre planétu“. Signatári tiež zdôrazňujú, že epidémia ukázala veľkú hrozbu pre katolícku cirkev, lebo vlády väčšiny krajín, ktoré sa domáhajú práva zasahovať do sviatostného života, pričom zbavujú katolíkov možnosti zúčastniť sa svätej omše, a chcú diktovať, kto, kedy a ako môže prijať Ježiša Krista.

Tento stav vecí musí vzbudzovať veľké obavy všetkých ľudí v Cirkvi a výzva varuje pred odstránením skutočnej reality a nahradením technologickou diktatúrou. V texte je ťažké nájsť niečo, čo by si vyžadovalo kritiku z katolíckeho hľadiska a každý veriaci môže podpísať túto výzvu.  Napriek tomu sa výzva „Cirkvi a svetu“ stretla s mimoriadne ostrou reakciou mnohých cirkevných hierarchov. Jeden zo signatárov (zoznam významných osobností je dostupný na stránke) výzvy, kardinál Gerhard Ludwig Müller je atakovaný ako „pravicový populista, konšpiračný teoretik a podpaľač, ktorý sa snaží vyvolať paniku.“ Takéto epitetony mu udeľujú najmä tzv. modernisti a liberálni biskupi v Nemecku, ktorým sa nepáčilo, že sa bývalý šéf Kongregácie pre náuku viery postavil za slobodu kultu a varoval pred „tyraniou technológie“, ktorá bola posilnená pod rúškom boja proti Covid-19. Na „Výzvu“ zaútočili predovšetkým biskupi, teológovia a publicisti z Nemecka. Ich pozornosť bola zameraná na kardinála Gerhard Müllera, bývalého prefekta Kongregácie pre náuku viery. Viacerí biskupi označili Müllera a ďalších signatárov ako stúpencov konšpiračných teórií, ktorí šíria strach a pravicový populizmus.

Nemecká biskupská konferencia sa vo všeobecnosti nevyjadruje k výzvam jednotlivých biskupov z krajín mimo Nemecka a zastáva zásadne odlišné hodnotenie koronavírusovej pandémie, ako je hodnotenie uvedené vo zverejnenej výzve, uviedol pre médiá biskup Georg Bätzing, šéf biskupskej konferencie. Dodal, že nemeckí biskupi považujú obmedzenia za „primerané a zodpovedné“, aj pokiaľ ide o obmedzenia ohľadne omší. Jeho zástupca, biskup Franz-Josef Bode, skutočne vyzval veriacich, aby nešli do kostola na svätú omšu. Podľa jeho názoru by to bol výraz lásky k blížnemu. A treba pripomenúť, že v Nemecku už v polovici marca boli zakázané akékoľvek verejné omše, čiže ani niekoľko ľudí sa nemohlo zhromaždiť pri liturgii eucharistie.

Biskup Gebhard Fürst z Rottenburgu v súvislosti s Výzvou použil slová ako „nebezpečné teórie“ a „hranie s ohňom“ a biskup Gehrard Feige z Magdeburgu prirovnal kardinála Müllera a ďalších signatárov „Výzvy“ k „pseudovedcom, anti-očkovacím látkam a ezoterikom“, ktorí „šíria konšpiračné teórie“ a nazval ich „extrémnymi predstaviteľmi Cirkvi“. Biskup Bertram Meier z Augsburgu kritizoval Výzvu ako „cynickú“ a hamburský arcibiskup Stefan Heße uviedol, že „nerozumel“ motívom signatárov „Výzvy“. Podľa Sternberga (Vedúci Ústredného výboru nemeckých katolíkov), ktorého organizácia spolu s biskupom, kardinálom, riadi cirkev v Nemecku, sa kardinál Müller kompromitoval. „Môžem sympatizovať, že muž, ktorého si tak veľmi vážime, je pripravený to podpísať,“ ironicky povedal Sternberg. „Čo spôsobuje, že bývalý uznávaný profesor v Mníchove, vplyvný biskup v Regensburgu, vplyvný muž Cirkvi, stratil svoju slávu podpísaním niečoho takého na staré kolená?“ opýtal sa Sternberg.

Od Výzvy sa tiež dištancoval biskup Rudolf Voderholzer z Regensburgu, známy v nemeckom biskupstve ako outsider a konzervatívec. Kardinála Müllera veľmi dôrazne kritizoval generálny vikár diecézy Essen, o. Klaus Pfeffer. Považuje „výzvu“ za šírenie „hrubých konšpiračných teórií bez faktov a dôkazov“ a za omáčku „pravicovej populistickej vojnovej rétoriky“. Podľa Pfeffera takéto teórie „nemajú nič spoločné s Ježišom Kristom“. Podobným kritickým hlasom sa vyjadril biskup Essenu, Franz-Josef Overbeck. Popísal „Výzvu“ ako „populistické a konšpiračné teórie“ a vyzval cirkev, aby jasne oponovala takémuto obsahu „bez ohľadu na to, kto ho vyhlasuje“.

Je ťažké odolať dojmu, že všetka táto kritika nemá žiadnu vecnú reflexiu. Žiadny z kritikov sa neobťažoval robiť polemiku s konkrétnymi tvrdeniami alebo odsúdeniami uvedenými vo „Výzve“. Prof. Roberto de Mattei v rozhovore pre Die Tagespost bol tiež skeptický voči „Výzve“, ale predložil konkrétne argumenty: úlohou biskupov je podľa učiteľa hovoriť o teológii a morálke, preto by vo Výzve nemali byť žiadne súdy, pokiaľ ide o lekársku povahu epidémie. Podľa samotného kardinála Müllera, sa pre Müllera nepriaznivé cirkevné prostredie rozhodlo využiť Výzvu, aby ho odsúdilo ako povrchného muža, ktorého hlas nemá cenu počúvať. V rozhovore pre „Die Tagespost“ kardinál uviedol, že dnes je každý, kto predstavuje  odlišný názor od dominantného názoru, považovaný za „konšpiračného teoretika“.

Biskup Atahansius Schneider (Astana, Kazachstan) túto záležitosť hodnotil ešte dôraznejšie. V rozhovore s rovnakým médiom uviedol, že kritika „Výzvy“ mu pripomína stratégie totalitných režimov, ktoré sa snažia umlčať súpera bez ohľadu na fakty. Toto je o to dôležitejšie, že hlavným obsahom „Výzvy“ nie je lekárske posúdenie SarsCoV2 a choroby Covid-19, ale označenie rizík spojených s opatreniami prijatými proti epidémii. A tieto nepochybne existujú a je ťažké poprieť právo kardinálov a biskupov starať sa o to, či katolíci budú žiť v systémoch, ktoré zaručujú slobodu, predovšetkým slobodu bohoslužieb alebo vo viac či menej totalitných režimoch, ktoré skrytým alebo otvoreným spôsobom odnímajú občanom niektoré aspekty slobody.

Sledovanie občanov pomocou vyspelých technológií a využívanie informácií proti nim nie je fikcia, ale dokonca aj v Číne  empirická skutočnosť. Tí, čo slepo veria, že to isté sa nemôže stať Európe, pravdepodobne zabudnú nielen na históriu našej kultúrnej komunity, ale aj na dnešnú hlboko protikresťanskú tvár dominantnej ideológie v Európe. Benedikt XVI. v nedávno uverejnenom rozhovore povedal, že v západných spoločnostiach dominuje diktatúra relativizmu a kresťanské vyznanie je nahradené extrémne protikresťanským vyznaním, čiže vierou v to, že človek sa môže postaviť na miesto Boha a že má právo rozhodovať o životoch druhých. Väčšina vlád v Európe je v rukách ľudí, pre ktorých je vražda nenarodených detí alebo brutálne umlčanie kritikov rodovej rovnosti normou.

Nie je prekvapujúce, že „Výzva“ je kritizovaná takými liberálnymi hierarchami, ako je biskup Bätzing alebo biskup Overbeck, čo sú ľudia, ktorých cieľom je takmer úplne zladiť Cirkev so súčsným svetom, napríklad prijatím homosexuálnych „manželstiev“. „Liberálna totalita“ založená na moderných technológiách pre nich nie je problémom, pretože – dá sa povedať – slovo vláda je pre nich často dôležitejšie ako slovo Božie. Je extrémne nebezpečné prilepiť epiteton „konšpiračného teoretika“ pre každého, kto kladie otázky o legitimite dominantného názoru či implementovaných riešení krízy, najmä ak toto vychádza od členov Cirkvi, čo je samo osebe tragické.

René Balák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Ruský materiálový výskum je základom aditív Atomium

0 icon

Bratislava 20. mája 2020 (PR článok/Foto:Suprotec EU s.r.o)   Samozrejme máme na mysli “legendu v kvalite“. Napriek tomu, že sú Aditíva Atomium na Slovenskom trhu pomerne krátko, počet spokojných zákazníkov a počet predaných kusov konštantne stúpajú. Na trhu aditív nájdete záplavu všelijakých pseudoaditív, v ktorých sa bežný motorista nemá šancu…

V Rusku vyvinuli spôsob liečby chorých ciev s pomocou gravitácie

0 icon

Moskva 19. mája 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)   Unikátny spôsob liečby ischémie a iných chorôb súvisiacich s patológiou ciev vyvinuli vedci zo Samarskej štátnej lekárskej univerzity a Samarskej národnej výskumnej univerzity akademika š.p. Koroleva. Podľa slov autorov tento spôsob umožní nielen zlepšiť stav ciev, ale dokonca vytvoriť nové namiesto poškodených Výsledky výskumu…

Poslanci odmietli správu o činnosti komisárky pre deti za rok 2019

0 icon

Bratislava 19. mája 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok odmietli Správu o činnosti komisárky pre deti za rok 2019, ktorú predložila komisárka Viera Tomanová. Zároveň poslanci poverili výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny, aby venoval náležitú pozornosť podnetom, ktoré upozorňujú na nedostatky v…

„Česko je americká kolónia.“ KSČM varuje pred návratom fašizmu

0 icon

Praha 19. mája 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Komunistická strana Čiech a Moravy vo svojom vyhlásení varovala pred návratom fašizmu do verejného priestoru. Krajina sa nej zmenila na americkú kolóniu. Komunisti na svojej stránke na sociálnej sieti Facebooku upozornili na vyjadrenia ministrov zahraničia niekoľkých krajín, ktorí podľa slov KSČM ešte pred niekoľkými desiatkami…

Ukrajinskí politológovia sa obávajú nového majdanu

0 icon

Kyjev 19. mája 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Ukrainian Presidential Press Office via AP)   Ukrajinský politológ Andrej Okara uvádza, že Donbas sa stáva čoraz väčším problémom pre Ukrajinu. Ukazuje sa, že cesta, ktorú na americký príkaz započal bývalý prezident Porošenko vedie do zatratenia. Šesť rokov občianskej vojny v krajine, Ukrajinu hospodársky totálne vyčerpalo,…

Podmienky otvárania škôl v Trenčíne sa podľa ministra školstva ešte budú dolaďovať

0 icon

Trenčín 19. mája 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR, TASR-Radovan Stoklasa)   Ministerstvo školstva chce najbližšie necelé dva týždne využiť na to, aby s riaditeľmi škôl a zriaďovateľmi doladilo podmienky otvárania materských škôl a prvých piatich ročníkov základných škôl od 1. júna. Na brífingu s primátorom Richardom Rybníčkom to počas dnešnej návštevy…

Svetové ceny ropy prekonali mesačný rekord

0 icon

Moskva 19. mája 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Lev Nosov)   Svetové ceny ropy rastú a prekonávajú mesačné rekordy vďaka nádeji na obnovenie dopytu. O raste cien svedčia výsledky obchodovania na burzách. O 01:03 SEČ cena barelu značky Brent stála 33,36 dolára, čo je o 1,61% viac než pri skončení včerajších obchodovaní. Naposledy cena…

Trump oznámil, že užíva hydroxychlorochín

0 icon

Washington 19. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)   Americký prezident Donald Trump v pondelok oznámil, že preventívne užíva liek na maláriu hydroxychlorochín, ktorý má v prípade nákazy novým druhom koronavírusu zmierniť príznaky ochorenia U tohto liečiva sa však dosiaľ nepreukázala jeho účinnosť proti infekčnej chorobe COVID-19, informuje tlačová agentúra AP. Nepreukázala…

Daniel Lipšic v tejto chvíli nevidí dôvod uvažovať nad kandidatúrou za šéfa Generálnej prokuratúry

0 icon

Bratislava 19. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Daniel Lipšic v tejto chvíli nevidí dôvod uvažovať nad kandidatúrou za generálneho prokurátora. Pripomína, že podľa súčasného zákona sa o funkciu môžu uchádzať len prokurátori. Toto rešpektuje a špekulácií okolo zmeny zákona a jeho prípadnej kandidatúry sa nemieni zúčastňovať "Nad zákulisnými ťahmi nepremýšľam,"…

Šimečka: V priebehu pár týždňov sa zrodila dohoda na základných parametroch záchranného plánu. To je na pomery EÚ takmer nevídaná rýchlosť

0 icon

Bratislava 19. mája 2020 (HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel)   Slovenský europoslanec Michal Šimečka (PS) informoval na sociálnej sieti o pokračovaní v debatách o pláne na obnovu európskej ekonomiky, ktorý onedlho predstaví Európska komisia. V príspevku tiež uviedol, že Európsky parlament (EP) v piatok schválil rezolúciu o rozpočte a ekonomickej obnove s, podľa…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ukrižujte Matoviča

0icon

Premiér bol na zahraničnej návšteve Francúzska, vedenie rokovania vlády teda prenechal ministrovi financií.

Lipšicova "špeciálna" spravodlivosť

0icon

Zdá sa, že v posledných rokoch nie je podozrivá, politicky toxická kauza, aby pri nej tento pán nebol. Tak si to zrekapitulujme: + je podozrivý z podvodu pri získaní možnosti justičnej skúšky bez toho, aby absolvoval zákonom predpísanú prax (viď Uznesenie Ústavnoprávneho výboru NR SR z 19. 2. 2002) + je…

Slovensko chcú zadlžiť po uši

0icon

Je fascinujúce počúvať, s akou ľahkosťou hovoria naši politici o prichádzajúcom masívnom zvyšovaní zadlženosti Slovenska. Zlepšiť sa to má vraj až v roku 2029! Akoby sa nič prevratné nedialo. Veď čo, politikov sa to nedotkne. Prednedávnom som kritizoval Smer, že nám len za posledných osem rokov dokázal zdvojnásobiť štátny dlh…

Referendum o predčasných voľbách môže byť úspešné. Rozhodujúce hlasy môžu dodať občania SR, ktorí sa nezúčastnili posledných parlamentných volieb

0icon

Posledných parlamentných volieb sa zúčastnilo 65,8 % oprávnených voličov a nezúčastnilo 34,2 % oprávnených voličov. A práve tých 34,2 % nevoličov z posledných parlamentných volieb môže rozhodnúť, že referendum bude úspešné! Kto sú občania, ktorí sa nezúčastnili posledných parlamentných volieb? Sú tam dve veľké skupiny. Jedna skupina sú tí, ktorí…

Matovič bol vo Francúzsku zrejme propagovať vakcináciu po fiasku celoplošného testovania!!!

0icon

Velké fiasko plošné vakcinace ve Francii Vladimir Prochvatilov 27.prosince odstartovala ve Francii kampaň za hromadnou vakcinaci a zde také začala na plné čáře propadat. Francouzský premiér Jean Castex představil 16. prosince francouzskému Národnímu shromáždění pl