Je výzva pre cirkev a svet tŕňom v oku liberálov?

Bratislava 18. mája 2020 (HSP/Foto:TASR-František Iván)

 

Pred časom (7. mája 2020) bol  zverejnený Appeal for the Church and the world – to Catholics and all people of good will (Výzva cirkvi a celému svetu – katolíkom a všetkým ľuďom dobrej vôle) (viac TU). Výzva, ktorú inicioval arcibiskup Viganó, vzbudila búrlivé reakcie v kresťanskom svete

Ilustračné foto

„Výzva“ vzišla z iniciatívy bývalého apoštolského nuncia vo Washingtone, arcibiskupa Carla Maria Viganò a podpísali ju aj kardináli Joseph Zen a Janis Pujats, arcibiskupi a biskupi – Luigi Negri, Joseph Strickland, Tomasz Peta, Athanasius Schneider, Jan Paweł Lenga, Rene Henry Gracida, Andreas Laun. Obsah výzvy je nesmierne dôležitý, lebo signatári vyjadrujú znepokojenie nad budúcnosťou sveta, o ktorej sa domnievajú, že mu hrozí, že sa dostane do „technologickej tyranie“. Podľa signatárov epidémia Covid-19 môže byť použitá na radikálne posilnenie kontroly vlád nad spoločnosťami, pokiaľ bude naše právo na súkromie obmedzené alebo úplne pochované, ako aj niekoľko základných slobôd spolu so slobodou náboženského kultu.

Podľa „Výzvy – Apelu“ je situácia ešte vážnejšia, pretože v procese „reakcie“ na koronavírusy rozhodujú úplne netransparentné a nezvoliteľné medzinárodné organizácie a tie, ktorých agendou je kontrola populácie a vyľudňovanie. Svoju slobodu zverujeme tým istým subjektom, ktoré každý deň propagujú potraty, eutanáziu a antikoncepciu a chcú znížiť počet obyvateľov „pre planétu“. Signatári tiež zdôrazňujú, že epidémia ukázala veľkú hrozbu pre katolícku cirkev, lebo vlády väčšiny krajín, ktoré sa domáhajú práva zasahovať do sviatostného života, pričom zbavujú katolíkov možnosti zúčastniť sa svätej omše, a chcú diktovať, kto, kedy a ako môže prijať Ježiša Krista.

Tento stav vecí musí vzbudzovať veľké obavy všetkých ľudí v Cirkvi a výzva varuje pred odstránením skutočnej reality a nahradením technologickou diktatúrou. V texte je ťažké nájsť niečo, čo by si vyžadovalo kritiku z katolíckeho hľadiska a každý veriaci môže podpísať túto výzvu.  Napriek tomu sa výzva „Cirkvi a svetu“ stretla s mimoriadne ostrou reakciou mnohých cirkevných hierarchov. Jeden zo signatárov (zoznam významných osobností je dostupný na stránke) výzvy, kardinál Gerhard Ludwig Müller je atakovaný ako „pravicový populista, konšpiračný teoretik a podpaľač, ktorý sa snaží vyvolať paniku.“ Takéto epitetony mu udeľujú najmä tzv. modernisti a liberálni biskupi v Nemecku, ktorým sa nepáčilo, že sa bývalý šéf Kongregácie pre náuku viery postavil za slobodu kultu a varoval pred „tyraniou technológie“, ktorá bola posilnená pod rúškom boja proti Covid-19. Na „Výzvu“ zaútočili predovšetkým biskupi, teológovia a publicisti z Nemecka. Ich pozornosť bola zameraná na kardinála Gerhard Müllera, bývalého prefekta Kongregácie pre náuku viery. Viacerí biskupi označili Müllera a ďalších signatárov ako stúpencov konšpiračných teórií, ktorí šíria strach a pravicový populizmus.

Nemecká biskupská konferencia sa vo všeobecnosti nevyjadruje k výzvam jednotlivých biskupov z krajín mimo Nemecka a zastáva zásadne odlišné hodnotenie koronavírusovej pandémie, ako je hodnotenie uvedené vo zverejnenej výzve, uviedol pre médiá biskup Georg Bätzing, šéf biskupskej konferencie. Dodal, že nemeckí biskupi považujú obmedzenia za „primerané a zodpovedné“, aj pokiaľ ide o obmedzenia ohľadne omší. Jeho zástupca, biskup Franz-Josef Bode, skutočne vyzval veriacich, aby nešli do kostola na svätú omšu. Podľa jeho názoru by to bol výraz lásky k blížnemu. A treba pripomenúť, že v Nemecku už v polovici marca boli zakázané akékoľvek verejné omše, čiže ani niekoľko ľudí sa nemohlo zhromaždiť pri liturgii eucharistie.

Biskup Gebhard Fürst z Rottenburgu v súvislosti s Výzvou použil slová ako „nebezpečné teórie“ a „hranie s ohňom“ a biskup Gehrard Feige z Magdeburgu prirovnal kardinála Müllera a ďalších signatárov „Výzvy“ k „pseudovedcom, anti-očkovacím látkam a ezoterikom“, ktorí „šíria konšpiračné teórie“ a nazval ich „extrémnymi predstaviteľmi Cirkvi“. Biskup Bertram Meier z Augsburgu kritizoval Výzvu ako „cynickú“ a hamburský arcibiskup Stefan Heße uviedol, že „nerozumel“ motívom signatárov „Výzvy“. Podľa Sternberga (Vedúci Ústredného výboru nemeckých katolíkov), ktorého organizácia spolu s biskupom, kardinálom, riadi cirkev v Nemecku, sa kardinál Müller kompromitoval. „Môžem sympatizovať, že muž, ktorého si tak veľmi vážime, je pripravený to podpísať,“ ironicky povedal Sternberg. „Čo spôsobuje, že bývalý uznávaný profesor v Mníchove, vplyvný biskup v Regensburgu, vplyvný muž Cirkvi, stratil svoju slávu podpísaním niečoho takého na staré kolená?“ opýtal sa Sternberg.

Od Výzvy sa tiež dištancoval biskup Rudolf Voderholzer z Regensburgu, známy v nemeckom biskupstve ako outsider a konzervatívec. Kardinála Müllera veľmi dôrazne kritizoval generálny vikár diecézy Essen, o. Klaus Pfeffer. Považuje „výzvu“ za šírenie „hrubých konšpiračných teórií bez faktov a dôkazov“ a za omáčku „pravicovej populistickej vojnovej rétoriky“. Podľa Pfeffera takéto teórie „nemajú nič spoločné s Ježišom Kristom“. Podobným kritickým hlasom sa vyjadril biskup Essenu, Franz-Josef Overbeck. Popísal „Výzvu“ ako „populistické a konšpiračné teórie“ a vyzval cirkev, aby jasne oponovala takémuto obsahu „bez ohľadu na to, kto ho vyhlasuje“.

Je ťažké odolať dojmu, že všetka táto kritika nemá žiadnu vecnú reflexiu. Žiadny z kritikov sa neobťažoval robiť polemiku s konkrétnymi tvrdeniami alebo odsúdeniami uvedenými vo „Výzve“. Prof. Roberto de Mattei v rozhovore pre Die Tagespost bol tiež skeptický voči „Výzve“, ale predložil konkrétne argumenty: úlohou biskupov je podľa učiteľa hovoriť o teológii a morálke, preto by vo Výzve nemali byť žiadne súdy, pokiaľ ide o lekársku povahu epidémie. Podľa samotného kardinála Müllera, sa pre Müllera nepriaznivé cirkevné prostredie rozhodlo využiť Výzvu, aby ho odsúdilo ako povrchného muža, ktorého hlas nemá cenu počúvať. V rozhovore pre „Die Tagespost“ kardinál uviedol, že dnes je každý, kto predstavuje  odlišný názor od dominantného názoru, považovaný za „konšpiračného teoretika“.

Biskup Atahansius Schneider (Astana, Kazachstan) túto záležitosť hodnotil ešte dôraznejšie. V rozhovore s rovnakým médiom uviedol, že kritika „Výzvy“ mu pripomína stratégie totalitných režimov, ktoré sa snažia umlčať súpera bez ohľadu na fakty. Toto je o to dôležitejšie, že hlavným obsahom „Výzvy“ nie je lekárske posúdenie SarsCoV2 a choroby Covid-19, ale označenie rizík spojených s opatreniami prijatými proti epidémii. A tieto nepochybne existujú a je ťažké poprieť právo kardinálov a biskupov starať sa o to, či katolíci budú žiť v systémoch, ktoré zaručujú slobodu, predovšetkým slobodu bohoslužieb alebo vo viac či menej totalitných režimoch, ktoré skrytým alebo otvoreným spôsobom odnímajú občanom niektoré aspekty slobody.

Sledovanie občanov pomocou vyspelých technológií a využívanie informácií proti nim nie je fikcia, ale dokonca aj v Číne  empirická skutočnosť. Tí, čo slepo veria, že to isté sa nemôže stať Európe, pravdepodobne zabudnú nielen na históriu našej kultúrnej komunity, ale aj na dnešnú hlboko protikresťanskú tvár dominantnej ideológie v Európe. Benedikt XVI. v nedávno uverejnenom rozhovore povedal, že v západných spoločnostiach dominuje diktatúra relativizmu a kresťanské vyznanie je nahradené extrémne protikresťanským vyznaním, čiže vierou v to, že človek sa môže postaviť na miesto Boha a že má právo rozhodovať o životoch druhých. Väčšina vlád v Európe je v rukách ľudí, pre ktorých je vražda nenarodených detí alebo brutálne umlčanie kritikov rodovej rovnosti normou.

Nie je prekvapujúce, že „Výzva“ je kritizovaná takými liberálnymi hierarchami, ako je biskup Bätzing alebo biskup Overbeck, čo sú ľudia, ktorých cieľom je takmer úplne zladiť Cirkev so súčsným svetom, napríklad prijatím homosexuálnych „manželstiev“. „Liberálna totalita“ založená na moderných technológiách pre nich nie je problémom, pretože – dá sa povedať – slovo vláda je pre nich často dôležitejšie ako slovo Božie. Je extrémne nebezpečné prilepiť epiteton „konšpiračného teoretika“ pre každého, kto kladie otázky o legitimite dominantného názoru či implementovaných riešení krízy, najmä ak toto vychádza od členov Cirkvi, čo je samo osebe tragické.

René Balák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Ruský materiálový výskum je základom aditív Atomium

0 icon

Bratislava 20. mája 2020 (PR článok/Foto:Suprotec EU s.r.o)   Samozrejme máme na mysli “legendu v kvalite“. Napriek tomu, že sú Aditíva Atomium na Slovenskom trhu pomerne krátko, počet spokojných zákazníkov a počet predaných kusov konštantne stúpajú. Na trhu aditív nájdete záplavu všelijakých pseudoaditív, v ktorých sa bežný motorista nemá šancu…

V Rusku vyvinuli spôsob liečby chorých ciev s pomocou gravitácie

0 icon

Moskva 19. mája 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)   Unikátny spôsob liečby ischémie a iných chorôb súvisiacich s patológiou ciev vyvinuli vedci zo Samarskej štátnej lekárskej univerzity a Samarskej národnej výskumnej univerzity akademika š.p. Koroleva. Podľa slov autorov tento spôsob umožní nielen zlepšiť stav ciev, ale dokonca vytvoriť nové namiesto poškodených Výsledky výskumu…

Poslanci odmietli správu o činnosti komisárky pre deti za rok 2019

0 icon

Bratislava 19. mája 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok odmietli Správu o činnosti komisárky pre deti za rok 2019, ktorú predložila komisárka Viera Tomanová. Zároveň poslanci poverili výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny, aby venoval náležitú pozornosť podnetom, ktoré upozorňujú na nedostatky v…

„Česko je americká kolónia.“ KSČM varuje pred návratom fašizmu

0 icon

Praha 19. mája 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Komunistická strana Čiech a Moravy vo svojom vyhlásení varovala pred návratom fašizmu do verejného priestoru. Krajina sa nej zmenila na americkú kolóniu. Komunisti na svojej stránke na sociálnej sieti Facebooku upozornili na vyjadrenia ministrov zahraničia niekoľkých krajín, ktorí podľa slov KSČM ešte pred niekoľkými desiatkami…

Ukrajinskí politológovia sa obávajú nového majdanu

0 icon

Kyjev 19. mája 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Ukrainian Presidential Press Office via AP)   Ukrajinský politológ Andrej Okara uvádza, že Donbas sa stáva čoraz väčším problémom pre Ukrajinu. Ukazuje sa, že cesta, ktorú na americký príkaz započal bývalý prezident Porošenko vedie do zatratenia. Šesť rokov občianskej vojny v krajine, Ukrajinu hospodársky totálne vyčerpalo,…

Podmienky otvárania škôl v Trenčíne sa podľa ministra školstva ešte budú dolaďovať

0 icon

Trenčín 19. mája 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR, TASR-Radovan Stoklasa)   Ministerstvo školstva chce najbližšie necelé dva týždne využiť na to, aby s riaditeľmi škôl a zriaďovateľmi doladilo podmienky otvárania materských škôl a prvých piatich ročníkov základných škôl od 1. júna. Na brífingu s primátorom Richardom Rybníčkom to počas dnešnej návštevy…

Svetové ceny ropy prekonali mesačný rekord

0 icon

Moskva 19. mája 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Lev Nosov)   Svetové ceny ropy rastú a prekonávajú mesačné rekordy vďaka nádeji na obnovenie dopytu. O raste cien svedčia výsledky obchodovania na burzách. O 01:03 SEČ cena barelu značky Brent stála 33,36 dolára, čo je o 1,61% viac než pri skončení včerajších obchodovaní. Naposledy cena…

Trump oznámil, že užíva hydroxychlorochín

0 icon

Washington 19. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)   Americký prezident Donald Trump v pondelok oznámil, že preventívne užíva liek na maláriu hydroxychlorochín, ktorý má v prípade nákazy novým druhom koronavírusu zmierniť príznaky ochorenia U tohto liečiva sa však dosiaľ nepreukázala jeho účinnosť proti infekčnej chorobe COVID-19, informuje tlačová agentúra AP. Nepreukázala…

Daniel Lipšic v tejto chvíli nevidí dôvod uvažovať nad kandidatúrou za šéfa Generálnej prokuratúry

0 icon

Bratislava 19. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Daniel Lipšic v tejto chvíli nevidí dôvod uvažovať nad kandidatúrou za generálneho prokurátora. Pripomína, že podľa súčasného zákona sa o funkciu môžu uchádzať len prokurátori. Toto rešpektuje a špekulácií okolo zmeny zákona a jeho prípadnej kandidatúry sa nemieni zúčastňovať "Nad zákulisnými ťahmi nepremýšľam,"…

Šimečka: V priebehu pár týždňov sa zrodila dohoda na základných parametroch záchranného plánu. To je na pomery EÚ takmer nevídaná rýchlosť

0 icon

Bratislava 19. mája 2020 (HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel)   Slovenský europoslanec Michal Šimečka (PS) informoval na sociálnej sieti o pokračovaní v debatách o pláne na obnovu európskej ekonomiky, ktorý onedlho predstaví Európska komisia. V príspevku tiež uviedol, že Európsky parlament (EP) v piatok schválil rezolúciu o rozpočte a ekonomickej obnove s, podľa…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Macron diagnostikoval NATO stav kómy... Kto bude jeho hrobárom?...

0icon

Macron: NATO sa nachádza v stave mozgovej smrti. Pod týmto názvom uverejnila Pravda v novembri minulého roku kritický  článok francúzskeho prezidenta Macrona. Nebudeme zachádzať ďaleko do histórie, pretože vieme ako vzniklo NATO, ako vznikla Varšavská zmluva, ako sa nerovnovážny stav vyvinul po skončení studenej vojny. Po zániku Varšavskej zmluvy, aj NATO…

Prečo nenosiť rúška

0icon

Nedáva to zmysel. Lekári nosia rúška na pohotovosti alebo v prvom kontakte, aby chránili seba aj pacientov, pretože tam sa môžu vyskytovať

Covid 19 a ekonómia.

0icon

Covid 19 má mimoriadne cenné poučenie pre ekonómiu a ekonómov, ktoré bude v závere článku. Minule v blogu https://blog.hlavnespravy.sk/20799/dialektika-takmer-neznamy-to-jazyk-vo-vedach-o-spolocnosti/

Premiér: zosobnený Budha, Napoleon a Mao, ktorý sa pasuje za mesiáša

0icon

Podvedomé kopírovanie vzorov je súčasťou ľudskej psychiky. Aj silné a nezávislé osobnosti dejín mali často morálne autority, vojvodcov či mudrcov človečenstva ako predlohy na vlastné napredovanie. Bohužiaľ, iba nemnohí dokázali predčiť objekty obdivu a zbožňovania. O to častejší je model, kedy prebehla transformácia a adept na osobnosť začal glorifikovať sám seba. Takéto prerody bývajú komické…

Protištátni agenti pripravujú kolaborantskú bezpečnostnú stratégiu. Čo sú piliere našej bezpečnosti?

0icon

Vždy sa teším na inšpirátorov mojich úvah. Objavil som zaujímavú skupinu inšpirátorov: jednoduchých ľudí. Nie sú to obyčajní ľudia. Jeden z takých neobyčajných ľudí mi svojho času položil otázku čím by som charakterizoval piliere našej bezpečnosti. O ktorých majú dnes plné ústa práve protištátni agenti a kolaboranti. Údajní bezpečnostní analytici, v skutočnosti šarlatáni. Jednoduchá…

TopDesať

TOP10: Podivné zákony v krajinách z celého sveta - 4. časť

0 icon

Každá krajina je iná a takisto sa v rôznych častiach sveta odlišujú aj zákony. Tieto zákony niekedy hraničia so skutočne smiešnymi vecami a inokedy poukazujú na dôležité kultúrne hodnoty. Pri čítaní znenia sa aj úradníci musia chytať za hlavu, pretože niektoré zákony sú naozaj smiešne. Pri množstve zákonov, ktoré má…

666: Zlovestné číslo - 1. časť

0 icon

Diabolské číslo 666 spolu s číslom 13 sa považuje za zlovestnú číslicu. Potom, ako sa toto číslo objavilo v Zjavení Jána, vzniklo množstvo hypotéz o jeho skutočnom význame, všetky však na znepokojujúcom pozadí symbolu zla. Pripravili sme si pre vás opäť dvojdielny článok a opäť o viac než zaujímavej téme. Poďme na prvý diel. „V…

Svoju jedinú úlohu nezvládli a bavia tak celý internet

0 icon

Každý z nás občas bojuje so svojim zamestnaním. Mnohokrát sú požiadavky našich nadriadených nad naše sily a nám tak neostáva nič iné, ako sa potrápiť a ich požiadavkám vyhovieť. Títo ľudia sú však iní. Svoju jedinú úlohu v práci nezvládli a bavia tak celý internet. Dúfame, že ty nepatríš medzi…

Zvyky, ktoré sa po celom svete veľmi líšia 2.

0 icon

Ľudia po celom svete majú svoj vlastný spôsob, ako robiť veci. Nie je preto žiadnym prekvapením, že určité zvyky, ktorým zvyčajne nevenuješ pozornosť, dokonca aj jednoduché veci, ktoré robíš pri návšteve reštaurácie alebo nakupovaní, by sa v skutočnosti mohli považovať za urážlivé alebo čudné v inom kúte sveta. A niektoré veci,…

Naj budovy Slovenska: Najvyššie položené kino je v srdci Veľkej Fatry

0 icon

Medzi korunami stromov Veľkej Fatry sa v nadmorskej výške približne 1 400 m. n. m. sa nachádza kino, ktoré budeš mať možno celé iba pre seba. Takto to dopadne, keď chce majiteľ hotela ponúknuť svojim návštevníkom aj niečo originálne a nevídané. Kino nie je najväčšie, no zmestí sa doňho dokopy 30 ľudí,…

Vo svete IT

Analytici sa domnievajú, že poznajú dôvod znefunkčnenia telefónu po nastavení tejto tapety

0 icon

Pred pár dňami sme Vám priniesli správy o tapete pre mobilné smartfóny s operačným systémom Android, ktorá dokáže znefunkčniť smartfón. Ide pritom o tapetu, na ktorej nájdete rieku, hory a skvelo spracované farby. Jediným spôsobom ako je možné telefón následne „rozbehať“ po nastavení tapety je pomocou továrenských nastavení. Tie používateľ…

RECENZIA: Bluetooth slúchadlá Tronsmart Onyx Ace prekvapia nie len cenou, ale aj kvalitným zvukom

0 icon

Približne 2 týždne dozadu sa nám do redakcie dostali Bluetooth slúchadlá Tronsmart Onyx Ace, ktoré sme podrobili redakčnému testu. Celkovo ide o druhý produkt od spoločnosti Tronsmart, ktorý sme testovali a vzhľadom na pozitívne pocity z prvej recenzie Bluetooth reproduktora, naše očakávania boli vskutku vysoké.  Tronsmart Onyx Ace s kupónom…

Mohol mať Mars v minulosti prstenec? Nové dôkazy naznačujú, že áno

0 icon

Mars – púštna, nehostinná planéta mohla vyzerať v minulosti okúzľujúco. Nový výskum našiel ešte viac dôkazov o tom, že okolo červenej planéty mohli byť v minulosti prstence. Dôkazy ležia pri menšom z marťanských mesiacov, Deimose. Ten obieha v mierne naklonenom uhle relatívne k rovníku planéty. Podľa vedcov by mohol byť…

Vedci transplantovali miniatúrnu ľudskú pečeň do potkana. Podľa slov vedcov aj napriek problémom fungovala

0 icon

Vedcom sa podarilo úspešne transplantovať funkčnú  miniatúrnu pečeň do potkanov. Tú vytvorili pomocou preprogramovaných ľudských kožných buniek. Ide o experiment, ktorý by mohol položiť základy pre budúcu liečbu zlyhania pečene. Je to ochorenie, ktoré si každý rok vyžiada viac ako 40-tisíc životov, a to len v spojených štátoch, píše Science…

Android 10: Takto vyzerá aktualizovaný zoznam podporovaných smartfónov. Je medzi nimi aj Váš?

0 icon

Začiatkom mája sme Vám priniesli aktualizovaný zoznam smartfónov, ktorý obsahoval viac ako stovku zariadení, pre ktoré bola dostupná aktualizácia s najnovším Androidom 10. Medzičasom medzi podporované zariadenia pribudli ďalšie populárne smartfóny, a práve preto Vám prinášame ich aktualizovaný prehľad. Pozrite si zoznam zariadení, pre ktoré je dostupný Android 10 Zoznam…

Armádny Magazín

Americká oranžová revolúcia pokračuje - Pentagon vyslal do okolia Washingtonu 1 600 vojakov

0 icon

USA, 4.jún 2020 ( AM, Sputnik ) - Okolo 1,6 tisíca vojakov bolo vyslaných do okolia Washingtonu, kde prebiehajú protesty kvôli smrti Afroameričana Georgea Floyda. Informuje o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na oficiálneho zástupcu P

Rusi so zbraňami v rukách ochránili svoju reštauráciu v americkom San Diegu pred agresívnymi demonštrantmi. Video

0 icon

USA, 4.jún 2020 ( AM ) - Dvanásť priateľov, z ktorých mnohí sú prisťahovalci z Ruska, dva dni, so zbraňami v rukách, ochraňovali svoju ruskú reštauráciu v San Diegu pred agresívnymi demonštrantmi reštaurácie Pushkin Russia.   [caption id=\"attachment_17437\" align=\"alignnone\" width=\"604\"]

Prehliadky víťazstva v Moskve sa zúčastní 75 srbských vojakov a dôstojníkov

0 icon

Rusko, 3.jún 2020 ( AM ) - Prehliadky víťazstva, ktorá sa bude konať 24. júna, sa zúčastní 75 srbských vojakov a dôstojníkov. Informoval o tom srbský veľvyslanec v Rusku Miroslav Lazanski.   \"Pre Veľvyslanectvo Srbskej rep

Americká armáda začala dostávať pušky a guľomety novej generácie - najväčšie prezbrojovanie za posledných 50.rokov zabezpečil nemecký SIG Sauer

0 icon

USA, 3.jún 2020 ( AM ) - Nová útočná puška amerických ozbrojených síl má kaliber 6,8 milimetrov, používa bimetalické náboje so zvýšenou úsťovou rýchlosťou, z vyšším dostrelom a nižšou hmotnosťou.   Americké ozbrojené sily dostávajú pušky od nemeckej spoločno

Občianska vojna v USA. Policajt bol zastrelený počas nepokojov v Las Vegas, neznámi ostreľovači v uliciach

0 icon

USA, 3.jún 2020 ( AM ) - Jeden z policajtov bol zastrelený výstrelom do hlavy v americkom Las Vegas počas protestov vyvolaných smrťou Afroameričana George Floyda, informoval kanál 8News s odkazom na zdroj v polícii. Uvádza sa, že neznáma osoba ú

Svetlo sveta

Päťdesiat dní po Veľkej noci slávime Slávnosť Zoslania Ducha Svätého

0 icon

Katolícka cirkev oslávi v nedeľu 31. mája Slávnosť Zoslania Ducha Svätého, ktorý je známy aj pod názvom Turíce. Svätodušná nedeľa sa slávi 50 dní po Veľkej noci aj v iných kresťanských cirkvách. Svätodušné sviatky sú po Vianociach a Veľkej noci tretie najvýznamnejšie kresťanské sviatky. Veriaci si na Svätodušnú nedeľu pripomínajú…

Dekan Bohosloveckej fakulty Thurzo: Voľná nedeľa je v záujme človeka

0 icon

Od marca sú v nedele v súvislosti so šírením koronavírusu zatvorené obchody a nákupné centrá. V spoločnosti silnie hlas, aby to tak zostalo aj po skončení pandémie. Tlačovej kancelárii Konferencie biskupov Slovenska rozhovor o voľnej nedeli poskytol dekan Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského Vladimír Thurzo.  – Aktuálna situácia koronakrízy nás…

Posolstvo Svätého Otca na Deň médií: „Aby si rozprával svojim deťom a vnukom“

0 icon

V 7. veľkonočnú nedeľu 24. mája bude Cirkev sláviť 54. svetový deň spoločenských komunikačných prostriedkov. Pri tejto príležitosti vydal Svätý Otec František posolstvo, ktorého mottom je citát z knihy Exodus: „Aby si rozprával svojim deťom a vnukom“ (Ex 10,2). Témou pápežského posolstva na tohtoročnú Nedeľu médií je komunikácia ako rozprávanie…

Štyridsať dní po Veľkej noci slávime Slávnosť Nanebovstúpenia Pána

0 icon

Vo štvrtok 21. mája slávi celý kresťanský svet Slávnosť Nanebovstúpenia Pána. Tento prikázaný sviatok slávime 40 dní po Veľkej noci a desať dní pred Turícami – Zoslaním Ducha Svätého. Pán Ježiš sa na štyridsiaty deň po svojom vzkriesení posledný raz stretol so svojimi učeníkmi a pred ich očami vystúpil do…

Na Mariánskej hore v Levoči tento rok tradičná mariánska púť nebude

0 icon

Tradičná púť, ktorá sa koná pravidelne pri príležitosti sviatku Navštívenia Panny Márie v Bazilike Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči, nebude. Rozhodol o tom spišský biskup Mons. Štefan Sečka. “Každoročne počas prvého júlového týždňa prichádza na Mariánsku horu veľmi veľké množstvo pútnikov. Vzhľadom na problematickú situáciu spojenú s…